WARNING
Deer hunters: DO NOT let your wives read this!!
Also, the following photo may also be offensive to those that don’t know PETA stands for People Eating Tasty Animals or those that do actually understand basic economics.
Here’s something you don’t see every day. A $1,236.14 deer. Well, two big sacks of what’s left of it, anyway.
That cost includes things like a $350 deer stand; $600 deer lease; $138 deer processing fee (which turned the deer into sausage, steaks and bacon burger); $16 worth of four-wheeler gas and about 350 pounds of rice bran and bear corn. Obviously that one deer didn’t eat all that food. Economically speaking it is kind of like being a working American today. One sacrificed everything so others eat free. But I digress.
The good news is that if I kill another one in the next few weeks, it will reduce the cost of this deer to around $600. I sure would like that.
This cost is slightly misleading, though. It doesn’t even count appreciation or depreciation of things like the four-wheeler, trailer, pickemup truck, deer rifle, boots, orange vest, etc. etc. or the $1.92 .rifle bullet. But who’s counting.
Time to heat up the peanut oil, get out the flour and fix a black iron skillet full of fried venison, brown gravy and a hot biscuit. Okay, maybe three hot biscuits.
Discussion
No comments yet.